Excel Bir Sütundaki Son Dolu Hücreyi Seçmek

Merhaba,

Bir çoğumuz çok basit gelecek olan ama öğrendiğimiz zamanda epey işimize yarayacak olan bir yöntemden bahsetmek istiyorum. Örnegin elimizde oldukça uzun bir sütun var ve biz bu sütunun en sonundaki hücreyi seçtirip orada herhangi bir işlemi yapmak istiyoruz. Bunu nasıl yapacağız?

Diyelim ki elimizde aşağıdaki gibi bir tablomuz var. Biz LESSON’S sütunundaki son dolu hücreyi (Tasarım yazan yeri ) seçtirmek istiyoruz. E tabi daha sonra da buna karşılık gelen SAAT’i e topla veya çoketopla formülü ile alabilirsiniz. ( düşeyara da fena fikir sayılmaz! 🙂 )

Bunun için 3 adet birbirine bağlı formül yazmamız gerekiyor. Ben başta kafa karışıklığı yaratmaması için ayrı ayrı yazdım daha sonra birleştirmesi kolay zaten.

Öncelikle bağ_değ_dolu_say() formülü ile o sütunda kaçtane hücre dolu onu bulacağız. Formül tam olarak kaç adet satır olduğunu saymaya yarıyor. ( Burada dikkat edeceğimiz şey arada boşluk olmamalı!)

2. formülde ise adres() formülü ile hücreye hangi satır ve hangi sütun olduğunu yazdıracağız. Zaten ilk formülümüzde satır olarak yerini tespit ettirdik. Burada ise satır numarasını ilk formülden, sütunu ise manuel olarak gireceğiz.

2. formül sonunda gördüğünüz gibi bize satır ve sütun olarak yerini yazdı. ( $C$9 ) Son olarak dolaylı formülü ile işi bitirelim.

Son hali.

Dosyayı ekte veriyorum. Yapamayan veya ne gerek vardı bu bilgiye, nerede kullanacağını bilmeyen arkadaşlar bana müracaat etsin. 🙂

İyi çalışmalar

Yeni Microsoft Excel Çalışma Sayfası

Bunlara da Bakın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir