+ off topic 18 Haziran 2013, 10:20
aycicegi-gunes-isigina-donmus d

D Vitaminin Faydaları

closeBu yazı 1 yıl 6 ay 4 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Sonra yok ben görmedim, vay anam ben duymadım olmasın lütfen :) (sizleri seviyoruz)

 

D vitamini de tüm vitaminler gibi vücut için olmazsa olmazlardandır. Kadın ve erkeklerde mutlaka her gün en az 200 ünite doz alınmalıdır. Düzenli süt içen bireyler ya da süt ürünü tüketen kişilerin yeterli miktarda d vitamini aldığı söylenebilir.

İnsan vücudu D vitamini ihtiyacını gıdalardan karşılamaktadır. Aynı zamanda bir miktar güneş ışığından da karşılanabilen bu vitamin Çocukların kemik gelişimine yardımcı olup Yaşlı insanlarımızda ise kemiklerinin zayıflamasına karşı günde 400 ile 800 ünite alınması durumunda yardımcı olmaktadır.

Günde 1 litreden fazla süt içen ya da her gün 1 litre süt ürünleri tüketen kişilerin ekstradan D vitamini almaları sıkıntı yaratabilir. Günde 1000 üniteye kadar D vitamini alınabilirken günde 5bin üniteden fazla alan kişilerde böbrek ve kalp sıkıntısı yaratabilmektedir.aycicegi-gunes-isigina-donmus d

Yazar Bilgileri

.mehmet bluesbant@gmail.com
Gitarist, Teknoloji Meraklısı ve Kimya Mühendisi

Benzer İçerikler

Yorum Yap